Intymi higiena vaikystėje: kaip apie tai kalbėti su vaikais?

Mokytis kūno higienos pradedama ankstyvoje vaikystėje, kai maži vaikai atranda savo kūno dalis, įskaitant tas, kurios slepiasi sauskelnėse ir kurias gali pamatyti maudydamiesi. Ypač svarbi yra tėvų reakcija į kūdikio norą pažinti savo lytinius organus. Netgi tokiame ankstyvame amžiuje draudimas ir nepritarimas gali

1.jpg

Mokytis kūno higienos pradedama ankstyvoje vaikystėje, kai maži vaikai atranda savo kūno dalis, įskaitant tas, kurios slepiasi sauskelnėse ir kurias gali pamatyti maudydamiesi. Ypač svarbi yra tėvų reakcija į kūdikio norą pažinti savo lytinius organus. Netgi tokiame ankstyvame amžiuje draudimas ir nepritarimas gali paskatinti neigiamą kūdikių požiūrį į savo kūną. Kaip tėvai, jūs privalote būti atviri savo vaikų smalsumui, nes savo kūno pažinimas yra sveiko vystymosi dalis pirmaisiais gyvenimo metais. Būtent tėvai turi suteikti vaikams tinkamus atsakymus ir duoti patarimų, kurių jie laikytųsi.

Kalbėdami apie asmeninės higienos ir intymaus gyvenimo klausimus, nuo pat pradžių turime savo vaikams perduoti, kad viską reikia daryti savo laiku, savo vietoje ir taip, kaip reikia.

 

Svarbiausi laikotarpiai: nepraleiskite galimybės paaiškinti

Mokant vaiką tuštintis į puoduką (maždaug 1,5–2 metų), tėvo ir motinos požiūris į tai yra ypatingai svarbus, nes būtent šiuo laikotarpiu padedami kūno higienos pagrindai. Pavyzdžiui, kūdikiai labai daug mokosi stebėdami tėvų įpročius, todėl nieko tokio, jei jūsų vaikas nuseks jus į tualetą, nes būtent čia jie gali suprasti jo funkciją ir pradėti mėgdžioti tėvus. Jie nusiima savo sauskelnes, atsisėda ant puoduko, naudojasi tualetiniu popieriumi ir daro visa kita, ko reikia, kad išmoktų tuštintis į puoduką. Svarbu šio proceso neskatinti per prievartą. Užuot tai darę, galime paaiškinti, kaip elgtis tinkamai, ir pagirti, jei vaikams pavyksta tai padaryti.

Vėliau, maždaug 3–5 metų vaikai pradeda domėtis savo lytiniais organais ir lyčių skirtumais. Šiuo laikotarpiu jie paprastai užduoda daug klausimų, kurie pradžioje gali tėvus sutrikdyti, pavyzdžiui, „Kodėl berniukai turi pimpaliukus?“ arba „O kada ir man jis užaugs?“. Šie klausimai – tai puiki proga smalsiems vaikams paaiškinti, kodėl berniukai ir mergaitės yra skirtingi, kodėl ir kaip jie turėtų rūpintis savo lytiniais organais. Darželyje domėjimasis lyčių skirtumais pasireiškia žaidimais (pavyzdžiui, žaidžiant mamą ir tėtį), todėl metas paaiškinti ir šiuos dalykus. Be to, šiuo laikotarpiu, kai vaikai tampa vis labiau savarankiški, svarbu juos išmokyti palaikyti švarą (plauti rankas, naudotis tualetu ir pan.).

Trečias svarbus etapas, kuriuo reikėtų mokyti vaikus apie lytinių organų sveikatą, yra ankstyvoji paauglystė, kai vaikai tuo domisi sąmoningiau. Šiuos klausimus būtina aptarti atvirai ir nuoširdžiai, tačiau nereikėtų pasakoti pasakų apie vaikus atnešančius gandrus – paaugliai dabar seksualiai subręsta daug anksčiau, todėl svarbu jiems suteikti informacijos apie jų kūno pokyčius, susijusias higienos taisykles ir su seksualumu gaunamą atsakomybę. Galite papasakoti jiems apie savo paauglystės patirtis (pirmąsias mėnesines, pirmąją meilę).

Kalbant su skirtingo amžiaus vaikais, svarbu parinkti tinkamą toną, kalbėti su vaikais kalba, suprantama jų pasaulyje.

 

Asmeninės problemos gali lengvai tapti tema, kuri yra gėdinga arba tabu

Jei tėvai į vaikų smalsumą reaguoja neigiamai (apie tai nekalba arba pavadina tai nepadoriu arba blogu), vaikai gali pradėti tuo nepagrįstai bjaurėtis. Pavyzdžiui, gąsdinant bakterijomis, vaikai gali pradėti bereikalingai jų bijoti, tačiau labai svarbu nuo pat pradžių nustatyti geros sveikatos taisykles. Mokydamiesi svarbiausių taisyklių, vaikai turi matyti, kad higiena – tai mūsų kasdienio gyvenimo dalis, o ne retai ir neaiškiai aptariama tema. Štai kelios svarbios temos, kurias reikia aptarti su vaikais.

    Nusiplaukite rankas prieš eidami į tualetą ir po to. Dažnai vaikai paliečia savo lytinius organus rankomis, net jei naudoja tualetinį popierių. Jei rankos yra nešvarios, tai gali lengvai sukelti infekcijas.

    Visada palaikykite švarą. Svarbu, kad nei berniukai, nei mergaitės nesėstų ant klozetų nepažįstamose vietose, taip pat labai svarbu išmokyti juos tinkamai naudoti tualetinį popierių (pavyzdžiui, jau nuo mažų dienų mergaitės turėtų išmokti valyti iš priekio tolyn).

    Niekur nesisėskite be apatinių (pvz., žaidimų aikštelėje, paplūdimyje). Rekomenduojame to išmokyti vaiką jau ankstyvame amžiuje, o vėliau, per išsamesnį pokalbį paauglystėje, galima paaiškinti, kokios galimos pasekmės to nesilaikant (pvz., šlapimo takų infekcijos, lytiniu keliu plintančios ligos).

    Niekada nelaikykite šlapimo. Jei šlapimas per ilgai užsibūna pūslėje, gali lengvai pradėti daugintis bakterijos. Nuo pat pradžių turime išmokyti vaikus šlapintis tada, kai jie to nori, nes kūnas šiuos signalus siunčia ne be priežasties, ir tai yra normalu.

    Tinkamai naudokitės viešaisiais tualetais. Svarbu vaikams bei paaugliams paaiškinti, kad viešieji ir namų tualetai nėra tokie patys. Juose reikia būti atsargesniems ir laikytis specialių higienos taisyklių, kurių reikėtų išmokti kaip galima anksčiau.

    Papildykite maisto racioną. Praturtinkite savo mažosios dukrelės maisto racioną gaminiais iš spanguolių.

Priežastis, kodėl reikia kalbėti apie higienos įpročius, yra tokia pati tiek kalbant su mažais vaikais, tiek su paaugliais: pasiekti, kad mūsų vaikams šios taisyklės taptų įprastos ir jie galėtų apie tai pasikalbėti bet kada, nejausdami jokio nereikalingai išsivysčiusio nejaukumo.

Vaikystėje šlapimo takų infekcijas gali išduoti karščiavimas, silpnumas, šlapimo kvapo ar spalvos pokyčiai, o kartais dingęs apetitas. Vaikams augant, negalavimai gali pasireikšti tokiais simptomais kaip pilvo skausmas, skausmingas šlapinimasis ir karščiavimas.

Jei jūsų vaikui pasireiškia šie simptomai, kreipkitės į savo gydytoją.

 

 

(Šaltinis: „WEBBeteg compilation, M.J.“, specialistai: pediatrė Judit Lesznyák, klinikinė psichologė Viktória Máté Áfra)

 

Argi močiutė gali būti neteisi?

Argi močiutė gali būti neteisi?

„Ilgai nesėdėk ant suoliuko, nes rytoj nuolat lakstysi į tualetą arba, neduok Dieve, negalėsi turėti vaikų!“ Iki šių dienų girdžiu įspėjančius savo močiutės žodžius, kuriuos ji dažnai man kartodavo nuo vaikystės. Mano mamataip pat mane saugojo, prieš kiekvieną vasaros kelionę sakydama: „Nesimaudyk šaltame vandenyje, o nusimaudžiusi visada nusivilk maudymosi kostiumėlį, nes kitaip susirgsi!“ Net ir šiandien ji man vis pataria: „Vaikeli, nevaikščiok basomis – grindys šaltos!“ Tačiau, nepaisant geriausių norų, ne visi jų patarimai yra teisingi.

Skaityti daugiau
Moterys kalbasi: ar reikia bijoti šalčio?

Moterys kalbasi: ar reikia bijoti šalčio?

Kaip smagu rudens ar žiemos savaitgalį išsiruošti į žygį ar išeiti pasivaikščioti į gamtą su

geriausia drauge ir pasprukti nuo miesto triukšmo.

Einant išmintu takeliu, po kojomis šiugždėjo lapai. Šiek tiek pavargusios po ilgo ėjimo

pasiekėme savo mėgstamą suoliuką. Nesuskaičiuojamą daugybę kartų esame čia aptarinėjusios svarbius gyvenimo klausimus. Jau ruošiausi sėstis pailsėti, kai mano draugė nustebusi paklausė:

Skaityti daugiau
Šlapinimosi garsas – kultūrinis tabu?

Šlapinimosi garsas – kultūrinis tabu?

Kodėl žmonės susierzina išgirdę, kaip kažkas šlapinasi?

Skaityti daugiau
MAISTO PAPILDAS. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas